Łożysko to bardzo ważny element konstrukcyjny każdej maszyny. Odpowiedzialne ono głównie jest za ruch obrotowy elementów maszyny. Wałki zamontowane na łożyskach, obracają się z małymi oporami co znacznie zwiększa ich żywotność oraz sprawność maszyny. Dobrze dobrane więc łożyska odpowiedzialne są więc za bezawaryjną i sprawną pracę wszystkich urządzeń. Jednymi z najczęściej stosowanymi łożyskami są łożyska samonastawne.

Jak zbudowane są łożyska samonastawne i jakie mają zastosowania?

Łożyska samonastawne to przede wszystkim łożyska kulkowe. Oznacza to że elementem, który bezpośrednio oddziałuje ma współpracujący wałek jest kulka. Zamocowane one są w jednym rzędzie w specjalnym koszyczku, w taki sposób, aby nie mogły one z niego wypaść podczas pracy. Najważniejszym elementem łożysk samonastawnych, który wyróżnia go na tle innych jest bieżnia zewnętrzna. Ma ona bowiem postać sferyczną, która potrafi dopasować się do każdej powierzchni na której jest montowana. Dzięki temu takie łożysko może pracować tam gdzie otwory montażowe wykonane są niedokładnie z błędem osiowym. Montaż takiego łożyska wykonuje się nieco inaczej niż w przypadku standardowych rozwiązań. Łożysko samonastawne bowiem posiada dodatkową powierzchnią zewnętrzną, tuż za bieżnią zewnętrzną.

Łożysko kulkowe samonastawne

Jest ona o nieco mniejszej średnicy i co ważne posiada ono otwór montażowy. Służy on właśnie do zamocowania zewnętrznej powierzchni do zabudowy maszyny i służy jako miejsce utwierdzenia. Dzięki temu bieżnia zewnętrzna nie porusza się, koszyczek z wałkiem współpracującym może swobodnie się obracać. Sam koszyczek ma możliwość także osiowego wychylenia się ze swojego standardowego położenia. Działa to bardzo podobnie jak w przypadku łożysk wahliwych. Łożysko kulkowe samonastawne , zbudowane jest najczęściej z metalu. Bardzo często stosuje się jednak mieszane rozwiązania, czyli zastosowanie metalu oraz tworzywa sztucznego w jednym łożysku. Zastosowanie takich łożysk w przemyśle jest powszechne, głównie w maszynach rolniczych oraz ciężkim sprzęcie.