Izolacja substancji o różnym stanie skupienia od zawsze fascynowała naukowców. Eksperymentował Edison, podejmował próby Christensen, wykonywał próby Lundberg. W końcu okazało się, że wystarczy zastosować odpowiedni profil gumowy by ciecze nie mieszały się z gazami, gazy nie przenikały do ciał stałych. Proste w użyciu, zajmujące niewielką przestrzeń i wytrzymałe i tanie w produkcji uszczelki gumowe zrewolucjonizowały przemysł, rolnictwo, usługi – miliardy uszczelek każdego dnia ułatwia nam funkcjonowanie.

Uszczelki gumowe w naszym życiu

Są w w domu (okna, drzwi, rury), są w pracy (maszyny przemysłowe), są w samochodzie (silnik, drzwi). Czasem widoczne, czasem nie, zawsze spełniają swoją rolę – tłumią wibracje i hałas, izolują przed wilgocią, pyłem, niwelują trzaski, wypełniają wolną przestrzeń pomiędzy dwiema powierzchniami, stanowią odbojniki, podkładki, dystanse lub gumowy zderzak. Uniwersalne zastosowanie uszczelek jest możliwe dzięki występowaniu w wielu wersjach i typach form. Każdy producent uszczelek gumowych posiada ich szeroki wybór, dzięki czemu znalezienie odpowiedniej izolacji nie stanowi problemu.

Produkcja uszczelek

Tania, łatwa w obróbce, dzięki mieszankom odporna na wiele czynników (promieniowanie UV, substancje i ciecze chemiczne) guma, stanowi idealny materiał do wykonywania uszczelek. Są uszczelki taśmy o dowolnej szerokości, są arkusze, są o-ringi, są elementy produkowane według wzoru klienta. Są uszczelki powlekane klejem kauczukowym lub akrylowym, siatką. Niezależnie od tego czy jest to uszczelka do bagażnika, uszczelka z gumy porowatej czy uszczelka uniwersalna, powstaje w wieloetapowym procesie produkcji. Najpierw powstaje projekt, potem odpowiednia forma. W zależności od tego jakie cechy powinna mieć uszczelka, dobierana jest właściwa mieszanka gumowa np. uszczelki odporne na procesy starzenia i działanie kwasów stosuje się gumę EPDM. Jeśli produkcja uszczelek jest masowa, stosuje się metodę wtryskową. Z innych metod produkcyjnych w zakładach spotyka się metodę prasowalniczą lub wykrawanie komputerowe. Flokowanie, przycinanie, obróbka końcowa służy nadaniu uszczelce pożądanych cech.

Uszczelki są świetnym rozwiązaniem, ale i one nie są pozbawione wad. Guma się starzeje, parcieje, dlatego przychodzi taki moment, że trzeba je wymienić. W większości przypadków nie jest to skomplikowane. Gdy z rury kapie woda lub podczas szybkiej jazdy samochodem w kabinie powstaje hałas, można wymienić je samemu. W miejscach, gdzie uszczelki są widoczne i łatwo dostępne (okna, samochód) wystarczy o nie zadbać i w ten sposób przedłużyć ich żywotność.