Łożyska to elementy mechaniczne stosowane powszechnie w maszynach. Odpowiadają one głównie ze możliwość obrotu różnych części maszyn. Na rynku dzisiaj możemy znaleźć wiele rodzajów łożysk, których zastosowanie znajduje się w różnych gałęziach przemysłu. Jednym z popularnych typów jest łożysko wzdłużne.

Czym są łożyska wzdłużne ?

Łożyska wzdłużne to łożyska kulkowe, które przenoszą siły osiowe. Jest to definicja łożyska wzdłużnego, ale dla wielu pewnie za wiele ono nie mówi. Rozwiążmy więc tą zagadkę. Łożysko kulkowe to takie, którego elementem tocznym są kulki. Oznacza to, że element, który współpracuje z łożyskiem obraca się właśnie na tych kulkach. Dlaczego kulki zostały wybrane jako elementy toczne? Zapewniają one bardzo małe tarcie dzięki tylko punktowemu kontaktowi z elementem współpracującym. Obroty elementu pracującego na takim łożysku odbywają się więc bez większych problemów oraz oporów.

Łożysko wzdłużne – zastosowanie

Czym są siły osiowe? Są to siły, które jak sama nazwa wskazują działają w kierunku osi obrotu danego elementu w tym przypadku łożyska. Mamy już więc rozpracowaną definicję łożyska wzdłużnego. Jak to się jednak dzieje, że takie łożysko przenosi siły osiowe? Związane jest to z jego budową, która jest nieco inna niż standardowych łożysk tocznych, które przenoszą normalnie siły poprzeczne. W łożysku wzdłużnym bowiem, bieżnie ustawione są pionowo, a między nimi umiejscowione zostały kulki. Dzięki takiemu ustawieniu bieżni, mogą one przenieść siłę osiową, czyli w działającej w kierunku swojej osi obrotu. Łożysko wzdłużne zastosowanie jest bardzo szerokie w przemyśle rolniczym oraz branży maszynowej. Pozwalają one na obrót elementu, które je obciążą od góry. Oznacza to, że stosuje się je tam, gdzie należy poruszyć element obciążony od góry. Dobrym przykładem z życia wziętym może być krzesło biurowe obrotowe. Łożysko wzdłużne montowane jest w mechanizmie obrotu krzesła. Dzięki niemu może się ono obracać mimo ciężaru człowieka. Wadą łożysk wzdłużnych jest fakt, że nie przenoszą one obciążenia poprzecznego.