Łożyska to bardzo ważne i odpowiedzialne części maszyn. Znajdziemy je prawie w każdej z nich i pod inną postacią. Dzisiaj w przemyśle stosuje się bowiem wiele rodzajów łożysk. Jednym z najbardziej popularnych na rynku jest łożysko wahliwe.

Jak zbudowane jest łożysko wahliwe i jakie ma zastosowania ?

Łożysko wahliwe jest przede wszystkim rodzajem łożyska kulkowego. Oznacza to, że w wewnętrznej części posiada ono dokładnie dwa rzędy kulek, które odpowiadają za ruch obrotowy współpracujących części. Umiejscowione one są w specjalnym koszyczku, który zapobiega ich wypadnięciom podczas pracy. Bardzo ważnym aspektem budowy łożyska wahliwego jest fakt, że koszyczek z kulkami może się wychylać ze swojego oryginalnego położenia. Na zewnątrz łożyska występuje w bieżnia zewnętrzna, która zazwyczaj jest nieruchoma i ona właśnie podczas montażu jest prasowana na otworze. Koszyczek więc wychyla się względem zewnętrznej bieżni co powoduje szereg korzyści płynących z zastosowania takiego rodzaju łożyska. Przede wszystkim, dzięki wychylnemu elementowi jesteśmy w stanie skasować błąd współpracującego wałka polegający na jego nie osiowym wykonaniu lub położeniu. Łożysko wahliwe stosuje się wszędzie tam, gdzie spodziewane jest duże obciążenie.

Łożysko wahliwe – zastosowanie

Pod jego wpływem bowiem, współpracujący wałek wygina się i może niekorzystnie wpływać na łożysko. W opisywanym jednak przypadku, wychylny koszyczek, który współpracuje z wałkiem ma możliwość dostosowania swojej pozycji względem wałka. W takich przypadkach obowiązuje też zasada, że im większe obciążenie tym powinniśmy zastosować większą szerokość łożyska. Łożysko wahliwe zastosowanie jest bardzo szerokie w przemyśle. Ogólnie stosuje się je wszędzie tam gdzie spodziewane jest duże obciążenie lub możliwa nie osiowa praca. Najczęściej zbudowane one są z blachy stalowej. Czasami stosuje się koszyczki zbudowane z innego materiału niż bieżnia zewnętrzna i może być naprawdę wykonane z każdego materiału. Najczęściej jednak jest to mosiądz lub nawet tworzywo termoplastyczne.