Łożyska to bardzo odpowiedzialne elementy w każdej maszynie. Odpowiadają one za bezawaryjną pracę wielu urządzeń. Sprawiają one, że każdy obracający się element może pracować z małymi oporami. Dzięki temu dana maszyna może pracować w większej wydajności i sprawności przynosząc większy zysk swojemu właścicielowi. Jednym z najczęściej stosowanych łożysk jest łożysko stożkowe.

Jak zbudowane jest łożysko stożkowe ?

Łożysko stożkowe jak większość posiada bieżnię zewnętrzną, która bezpośrednio styka się z oprawą maszyny czyli tam gdzie montowane jest łożysko. W jego wnętrzu znajduje się bieżnia wewnętrzna w ,której możemy zauważyć koszyczek ze stożkowymi wałeczkami. Ustawione one są pod kątem względem osi obrotu łożyska. Dzięki takiemu pochyleniu w zależności od jego wielkości mogą one przenosić obciążenia zarówno poprzeczne jak i osiowe. Łożyska stożkowe maja bardzo szerokie zastosowanie. Możemy je spotkać przede wszystkim tam, gdzie występują złożone obciążenia oraz duże naciski.

Łożysko stożkowe – cena

Przykładem zastosowania może być zatem skrzynia biegów samochodu osobowego lub w przemyśle maszynowym w walcarkach. Łożysko stożkowe cena jest zróżnicowana i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim na koszt łożyska składa się producent. Im bardziej jest on znany na rynku tym wyższa cena, ale też z drugiej strony większa pewność jego długiej i bez awaryjnej pracy. Innym czynnikiem mającym wpływ na cenę mają zastosowane materiały. Jeżeli weźmiemy pod uwagę łożysko wykonane z dobrej jakości stali, ulepszanej cieplnie z drogimi dodatkami stopowymi o cena końcowa będzie dużo wyższa niż łożyska wykonanego ze standardowej stali oraz tworzywa sztucznego. Ostatnim aspektem mającym wpływ istotnie na cenę łożyska jest jego wielkość. Tanim rozwiązaniem są łożyska małe, to znaczy o małej średnicy oraz wąskiej szerokości. Znacznie więcej zapłacimy za większe łożysko, szczególnie jeżeli będzie ono miało nie standardowe wymiary, inne niż te w katalogu producenta. Warto więc wcześniej zastanowić się nad wyborem łożyska stożkowego.