Łożyska to element mechaniczny, wykorzystywany jako jedna z istotnych część maszyn. Odpowiada ono za poprawna ruch obrotowy na przykład wałków w skrzyni biegów naszego samochodu.

Producenci łożysk na świecie

To dzięki niemu wszystkie elementy maszyny mogą wirować z małym oporem, generując większa sprawność całego zespołu. Jakość łożyska jest więc kluczowa w wielu maszynach. Warto więc zaopatrzyć się w dobrej klasy łożysko wyprodukowane przez porządną firmę. Jacy są więc polecani producenci łożysk na świecie ?

 

Popularne firmy produkujące łożyska

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm zajmującą się produkcją łożysk na świecie jest Szwedzki producent – SKF. Jej historia zaczęła się w 1907 roku, kiedy zostało opatentowane łożysko kulkowe, które miało stać się rewolucyjnym wynalazkiem dla całego świata. Dzisiaj firma posiada, aż 110 fabryk w 28 państwach świata ( w tym w Polsce). Zajmuje się ona produkcją różnego rodzaju łożysk oraz pracami rozwojowymi nad nowymi typami łożysk. Przykładem mogą być zespoły łożysk. Jest to łożysko, które od razu zostaje zabudowane w obudowie. W ten sposób, możliwe jest zamontowanie całego zestawu bez konieczności uciążliwego montażu łożyska poprzez wcisk realizowany przez prasę hydrauliczną. Dodatkowo łożysko często może występować w wersji wahliwej. Ta odmiana pozwala na wychylenie się wewnętrznej części łożyska i dopasowanie się do współpracującego elementu co zmniejsza bicie całego zestawu w maszynie. Kolejnym producentem wartym uwagi jest Igus. W ofercie sklepu igus.pl można znaleźć np. łożyska liniowe, łożyska kulkowe i ślizgowe.

Inna polecaną marką łożysk jest firm INA. To przedsiębiorstwo zapoczątkowało produkcję w 1946 roku, tak więc obecnie posiada kilkadziesiąt lat doświadczenia w swojej branży co gwarantuje bardzo dobrą jakość oraz niezawodność. W ofercie firmy INA możemy znaleźć takie rodzaje łożysk jak: kulkowe, baryłkowe, igiełkowe, skośne, walcowe, samonastawne, liniowe, zaawansowane zespoły łożysk. Łożyska firmy INA charakteryzują się poniższymi właściwościami: niewielki współczynnik tarcia, wysoka wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na korozję i szeroki zakres temperatury pracy.