Prowadnice do szuflad to bardzo ważny ich element. Dzięki nim możemy bez problemu otwierać i zamykać szuflady. Jeżeli są odpowiednio dobrane, to możemy je płynne otwierać, nawet, gdy mają ciężką zawartość. Są wygodne i nie niszczą szuflad. Najczęściej stosowane prowadnice to szuflad to: rolkowe, do dolnego montażu oraz kulkowe. Czym one się różnią?
Prowadnice rolkowe służą do montażu szuflad meblowych, ponieważ umieszcza się je na dole systemu. Mają bardzo prosty mechanizm i praktycznie się nie psują. Montaż tego typu prowadnic jest dziecinnie prosty. Niektóre prowadnice do szuflad można wysunąć tylko częściowo, ale za to wytrzymują obciążenie do 25 kg.
Prowadnice tego typu wykonane są ze stali, a rolki z wytrzymałego plastiku. Prowadnice można bez problemu dopasować do wymiaru mebli. Bardzo wygodna rzecz.
Natomiast prowadnice kulkowe mają bardziej skomplikowaną konstrukcję. Znajdują się w niej metalowe kulki. Wytrzymałość do 50 kg, jeżeli chodzi o obciążenie. Wiele z nich zaopatrzonych jest w mechanizm spowalniający zamykanie. Niektóre mają też blokadę wysuwu, sprawiającą, że szuflada nie wypadnie.