Właściwy dobór narzędzi to już połowa sukcesu. Nie inaczej wygląda to w przypadku frezarek. Trzeba wiedzieć, że w tych maszynach stosuje się wymienne frezy, czyli ostrza. Które z nich sprawdzą się najlepiej w danym przypadku? I na jakiej podstawie je wybrać? Sprawdź to, zanim zabierzesz się do pracy. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć na ten temat.

Wybór frezów CNC ze względu na rozmiar

To bardzo proste. Ostrze musi mieć średnicę pasującą do miejsca w urządzeniu. Informacja o tym znajduje się w karcie produktu. Ogółem frezy dzielą się na bardzo duże, które znajdują swoje zastosowanie w tzw. obróbce zgrubnej (metali i innych twardych materiałów), oraz wykorzystywane w jubilerstwie czy grawerstwie mikrofrezy.

Oprócz tego na rynku są dostępne urządzenia, które obsłużą jednocześnie od dwóch do czterech ostrzy. Im więcej podłączonych narzędzi, tym większa sztywność i odporność na skręcanie. Trudniej natomiast odprowadza się wióry. Dobór zależy od tego, jakie efekty chce się uzyskać poprzez frezowanie CNC. Szczecin należy do miast, w których wszystkie powyższe rozwiązania są stosowane w niemal równym stopniu.

Z jakiego materiału powinny być frezy CNC?

To zależy od tego, na jakim surowcu będzie się pracować. Niektóre materiały po prostu nie nadają się do pracy z bardzo twardymi lub miękkimi elementami. Wykorzystanie do pracy niewłaściwego ostrza uniemożliwi wysokiej jakości obróbkę, a nawet doprowadzi do jego uszkodzenia.

Wyróżniamy frezy CNC:

 • ze stali szybkotnącej (do powierzchni miękkich),
 • z węglika spiekanego (do twardych materiałów)
 • ze stali proszkowej (używane tam, gdzie nie można stosować narzędzi z węglika spiekanego),
 • ze stali kobaltowej (do m.in. stali konstrukcyjnych czy nierdzewnych),
 • z płytką diamentową (do stali, marmuru, gresu itp.).

Rodzaje frezów CNC

Wreszcie należy przyjrzeć się modelowi ostrza. Istnieje aż kilkanaście rodzajów, a każdy z nich ma nieco odmienną budowę oraz parametry pracy. Dlatego właśnie w profesjonalnych warsztatach znajduje się pełen komplet frezów, nawet jeśli tylko niektóre z nich są używane na co dzień. Wśród najpopularniejszych narzędzi należy wymienić:

 • walcowe (do powierzchni płaskich),
 • walcowo-czołowe (do płaszczyzn z obrzeżem i rowków teowych),
 • tarczowe (do standardowych rowków),
 • kątowe (do rowków trapezowych i kątowych),
 • kształtowe (do np. kul),
 • do gwintów,
 • do kół zębatych.

Istnieją też bardziej specjalistyczne wersje, które jednak stosuje się z rzadka.

Profesjonalne toczenie i frezowanie CNC w Szczecinie

Specjaliści od maszyn CNC doskonale będą wiedzieć, jakich narzędzi użyć, by otrzymać zadowalający efekt w jak najkrótszym terminie i jak najmniejszym kosztem. Dlatego też polecamy uwadze usługi proponowane przez firmę Sacher. Zrealizuje nie tylko frezowanie, ale też toczenie CNC. Szczecin ma więc dostęp do kompleksowej oferty.

Zadzwoń lub napisz maila do fachowców marki Sacher. Odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące wyboru przyrządów do obróbki metali, a także zaproponują najkorzystniejsze rozwiązania w tej dziedzinie.