Smarownica automatyczna musi być odporna na zmienne temperatury. Musi być możliwość również zainstalowania jej w pewnej odległości od miejsca smarowania. Szybkość dozowania środka smarnego powinna być niezależna od temperatury. Maksymalne ciśnienie robocze powinno wynosić około 5 barów. To ciśnienie musi się utrzymywać przez cały okres smarowania. Smarownica automatyczna powinna mieć przezroczysty zbiornik, aby kontrolować poziom oleju.
Stan smarownicy najczęściej obrazują kolorowe diody (czerwona, zielona, żółta). Sprawdźmy, czy w komplecie ze smarownicą znajdują się specjalne baterie, które umożliwiają pracę w zimnie oraz wzmacniający kołnierz nośny.
Umożliwia smarowanie w miejscach trudnodostępnych i niebezpiecznych. Poza tym w miejscach, gdzie jest potrzebna duża ilość smaru.
Smarownica nożna ma bardzo różną pojemność od 3 do nawet 15 litrów. Końcówka smarownicy jest odpowiednia do prawie wszystkich kalamitek. Taka smarownica jest niezawodna i bardzo prosta w obsłudze. Sprawdźmy, czy ma dodatkowe końcówki, również niestardardowe. Ważnym parametrem jest również odpowiednie ciśnienie.