Woda w organizmie to podstawa egzystencji każdej istoty żywej. Jak wygląda jej poziom u ludzi? Jaka powinna być ilość wody w organizmie człowieka, żeby mógł normalnie funkcjonować i być zdrowy? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Woda – poziom niezbędny do życia i jej zastosowanie

Każdy organizm żywy, roślinny i zwierzęcy w pewnym stopniu składa się z wody. W przypadku człowieka jej ilość jest różna w zależności od wieku. U małych dzieci jej poziom jest najwyższy i kształtuje się na poziomie aż 75%. Z upływem lat jej poziom zaczyna spadać. U dorosłych wynosi już 60%, a u osób starszych dodatkowo spada do 50% objętości całego ciała.

Dlaczego woda jest tak ważna? Jej obecność jest niezbędna do przeprowadzania procesów życiowych tak podstawowych, jak oddychanie, trawienie czy praca umysłowa. Oprócz tego reguluje ona gospodarkę termiczną, wyrównując poziom temperatury ciała. Służy ona również do oczyszczania organizmu ze zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.

Woda stanowi podstawę naszego życia. Dlatego też nie możemy o niej zapominać i musimy regularnie uzupełniać jej niedobory.