Łożyska to bardzo ważny element niemal każdej maszyny. Ich niezawodne i niczym niezakłócone działanie przekłada się na oszczędności i obniżenie TCO, czyli całkowitego kosztu posiadania maszyny, dlatego gospodarka materiałowa w przypadku produkcji łożysk, szczególnie tych o wysokiej wydajności, odgrywa znaczącą rolę. Wytrzymała stal na łożyska jest więc kluczowym elementem konstrukcyjnym, od którego zależy funkcjonalność poszczególnych łożysk.

 

  1. Stal łożyskowa ŁH15 – czystość materiału
  2. Wytrzymała stal na łożyska 100Cr6 – znaczenie właściwej obróbki cieplnej
  3. Stal 1.3505 symbolem niezawodności

 

Stal łożyskowa wykorzystywana jest przez kluczowych producentów ze względu na czystość materiału i specjalny sposób obróbki cieplnej. Te dwa aspekty sprawiają, że stal typu 100Cr6 jest jedną z najbardziej docenianych i powszechnie używanych rodzajów stali łożyskowych.

 

Stal łożyskowa ŁH15 – czystość materiału

 

Czystość materiału, jakim jest stal łożyskowa LH15, wpływa bezpośrednio na trwałość zmęczeniową tego materiału, a należy pamiętać, że w przypadku łożysk im wartość ta jest wyższa, tym bardziej wytrzymałe będzie łożysko. Czystość materiału ma związek z zawartością wtrąceń, a ta z kolei zależy od przebiegu procesów technologicznych, którym poddawana jest stal. Wtrącenia o charakterze tlenkowym lub niemetalicznym mogą powodować obniżenie jakości stali, ponieważ ich zawartość wywołuje mikropęknięcia i zniszczenia w podpowierzchniowej strukturze bieżni w łożyskach. Pojawianiu się tego typu efektów sprzyja, np. wytop stali, podczas którego na skutek utleniania pojawia się wtrącenie tlenku glinu. Tlenek ten charakteryzuje się dużą twardością i ulega degradacji podczas przeróbki stali. Kruszenie się wtrącenia z tlenku glinu powoduje ubytki w strukturze materiału, co z kolei prowadzi do obniżenia trwałości zmęczeniowej. Stal łożyskowa ŁH15, 100Cr6, 1.3505 uznawana jest za materiał czysty, dlatego producenci tak chętnie wybierają ją jako główny materiał do produkcji łożysk.

 

Wytrzymała stal na łożyska 100Cr6 – znaczenie właściwej obróbki cieplnej

 

Obok czystości materiału, obróbka cieplna stanowi bardzo ważny element, stanowiący o wytrzymałości stali. Stal na łożyska 100Cr6 lub 1.3505 może pracować w temperaturze do maksymalnie 170°C, w której pojawia się już proces odpuszczania. Stal ŁH15 poddawana jest wyżarzaniu zmiękczającemu z chłodzeniem oraz stygnięciem w powietrzu lub z przemianą izotermiczną, a następnie hartowaniu w temperaturze ponad 800°C z chłodzeniem w wodzie lub oleju. Stal ta ma więc średnią hartowność i charakteryzuje się ograniczoną podatnością na odkształcenia, dlatego wykonuje się z niej kulki łożyskowe, pierścienie, igły łożysk toczonych, wałki, druty i odkuwki.

 

Stal 1.3505 symbolem niezawodności

Czystość materiału i rodzaj obróbki cieplnej powodują, że stal 1.3505 jest jedną z najczęściej stosowanych rodzajów stali do produkcji łożysk do maszyn i wyposażenia produkcyjnego. Należy jednak zwrócić uwagę, że pomimo bardzo dobrych właściwości chemicznych i technicznych, elementy wykorzystane z tego rodzaju stali mają ograniczone możliwości pracy w wysokich temperaturach. Zwiększenie wytrzymałości materiału można uzyskać przez zastosowanie odpowiednich środków smarnych. Jednocześnie poszczególne elementy są odporne na ścieranie i łatwe w obróbce, dlatego mogą być stosowane w warunkach dużego nacisku i tarcia. Ściśle przestrzegany, bardzo rygorystyczny proces produkcyjny stali łożyskowej ŁH15 sprawia, że jest to materiał wysokiej jakości o wąskiej tolerancji składników stopowych, czemu zawdzięcza swoje wszechstronne właściwości.