Za sprawą pojawiania się na rynku coraz to większej konkurencji, przedsiębiorcy z firm produkcyjnych dążą do wynajdywania metod dotyczących regularnej poprawy ich wydajności. Obecnie, to właśnie efektywność wykonywanych działań świadczy o sukcesie zakładu, a niekiedy nawet o jego szansach na utrzymanie się na rynku.

Sporą rolę w tej kwestii odgrywa wewnętrzny transport produkowanych towarów czy półproduktów. Sprawne ich przemieszczanie po hali może wpłynąć zarówno na czas wykonania usługi, jak i na jakość wyrobów, poprzez zdjęcie z pracowników obowiązku transportowania. Decydując się na wprowadzanie systemów transportu wewnętrznego do swojego zakładu, warto zaufać krakowskiej firmie ACaRS. To działalność zajmująca się m.in. produkcją i montażem różnego rodzaju przenośników przemysłowych, którym poświęcony zostanie cały poniższy wpis.

Czym są przenośniki przemysłowe?

Definicja przenośników przemysłowych nie kryje za sobą żadnych tajemnic i jest mało skomplikowana. Urządzenia te służą do automatycznego przemieszczania towarów, podzespołów bądź surowców w trybie ciągłym. Przez wzgląd na swoją różnorodność, mogą one transportować materiały względem osi zarówno pionowej, poziomej, jak i pod kątem. Ograniczony rozmiar hali również nie jest żadną przeszkodą. Towar poruszający się po odpowiednio zaprojektowanych przenośnikach będzie mógł pokonywać dowolne przeszkody i łuki.

Wbrew pozorom, z przenośników nie korzysta się wyłącznie na halach produkcyjnych. Ten system transportu wewnętrznego znajduje swoje zastosowanie chociażby w energetyce, gdzie pełni rolę podajnika paliwa do komór spalania w elektrowniach węglowych.

Jakie rodzaje przenośników wyróżniamy?

Automatyzacja produkcji jest widoczna na wielu, różnych płaszczyznach. Jeden typ przenośnika mógłby nie spełnić wymogów dla wszystkich dziedzin przemysłu. Dlatego też, do transportu wewnętrznego różnorodnych produktów korzysta się z kilku rodzajów:

  • przenośniki taśmowe – wykorzystywane do transportu dużych i ciężkich produktów o sporych gabarytach i rozmiarach. Producenci z firmy ACaRS zapewniają, iż systemy te odznacza spora wydajność i wysoka nośność.
  • przenośniki wałkowe (rolkowe) – używane głównie w celach transportowania asortymentu o ustandaryzowanych rozmiarach. Mowa chociażby o artykułach biorących udział w procesie paletyzacji.
  • przenośniki płytkowe – przeznaczane głównie do przewozu produktów o małej masie i rozmiarach. Obecne głównie na halach działających w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. Sprawdzą się na małych zakładach, gdzie występuje konieczność prowadzenia towaru po łukach.

Zalety korzystania z przenośników

Podstawową korzyścią wynikającą ze stosowania przenośników w zakładach przemysłowych jest ich funkcjonalność. Za tym ciągnie się niezaprzeczalna oszczędność kosztów, zwiększenie efektywności wykonywanych prac, a także podwyższenie jakości produkowanego asortymentu. Co więcej, każdy system przenośników jest wykonywany względem konkretnej hali. To nie budynek musi być więc dostosowany do systemów, a różnorodność takich urządzeń może jedynie pomóc w zaprojektowaniu prawidłowej instalacji.