Poliwęglan komorowy jest bardzo popularnym tworzywem. Ma zastosowanie w budownictwie oraz budowie szklarni i zadaszeń. Choć jego nazwa może odstraszać i jest niebywale groźna, to uspokajamy – jest to materiał, który widać na wielu domach, szczególnie w okolicach wiat, wejść czy tarasów. Rosnącą popularnością cieszą się szklarnie z poliwęglanu komorowego. Płyty poliwęglanowe stosuje się bardzo często, a to głównie przez wzgląd na ich stosunek jakości do ceny. W poniższym artykule postaramy się dokładnie opisać to tworzywo oraz podpowiemy, w jaki sposób zamonbtować je i zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami. Zapraszamy!
Czym jest poliwęglan komorowy?
Poliwęglanem komorowym określa się tworzywo sztuczne, wykonane z żywicy poliwęglanowej. Obecność w nazwie tzw. komór, jest uwarunkowana strukturą i konstrukcją samych płyt. Można powiedzieć, że taki element złożony jest z dwóch płaszczyzn połączonych ze sobą żebrami. To z kolei sprawia, że pomiędzy nimi tworzą się otwory, zwane inaczej kanalikami bądź komorami.
Tworzywa te stosuje się w budownictwie za sprawą ich niesamowitych właściwości. Są one przede wszystkim lekkie, ale też niebywale twarde i wytrzymałe. Sam materiał posiada strukturę przezroczystą, co daje bardzo dobrą przepuszczalność świetlną. Mimo to płyta nie przepuszcza ciepła i jest odporna na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. To właśnie z tego względu używa się ich do zadaszania wiat czy przestrzeni nad drzwiami wejściowymi. Stanowią świetną alternatywę dla blachy, której minusem jest wysoki stopień nagrzewania.
Montaż poliwęglanu komorowego – jak powinno się go przeprowadzić?
Płyty z tego tworzywa tłoczy się zazwyczaj na jeden, standardowy wymiar. Przy okazji montowania ich w zamierzonym miejscu, po prostu są one docinane. Umieszcza się je przeważnie na wcześniej przygotowanym stelażu z przytwierdzonymi profilami. Zanim jednak płyta poliwęglanu zostanie wsunięta w panel i przytwierdzona wkrętem, zaleca się dokładne jej zabezpieczenie. W jaki sposób to zrobić? Otóż, płyty docina się prostopadle do żeber, a to z kolei powoduje całkowite odkrycie komór. Z biegiem lat, w ich wnętrzu może nagromadzić się masa zanieczyszczeń, co poskutkuje koniecznością wymiany całej płyty. Ochrona samego profilu jestznikoma.
Dlatego też każdy dystrybutor taśmy do poliwęglanów komorowych zaleca stosowanie takich taśm do poliwęglanu komorowego aby zabezpieczyć kanaliki przed zabrudzeniem. Do tego używa się specjalnego rodzaju taśm filtracyjnych, zaopatrzonych w klej wyłącznie po bokach warstwy, co zapewnia swobodną wymianę powietrza, a przy tym nie przepuszcza żadnych substancji zanieczyszczających.
Warto podczas montażu płyty pamiętać o dobrym wyborze strony. Tylko jedna warstwa tego elementu posiada ochronę przed promieniowaniem UV. Będzie ona dobrze oznakowana, co nietrudno pomylić, jednak należy cały czas o tym pamiętać. Kanaliki podczas montażu ustawiamy zgodnie z kierunkiem spadu zadaszenia. Całość wsuwana jest w profile typu F lub U. Samo stosowanie podpór przytwierdzających jest zależne od grubości płyty i jej wymiarów.
Najnowsze komentarze