Dobór właściwego sprzętu do warsztatu jest kluczowy dla jego sprawnego działania. Ta zasada odnosi się w szczególności do sprężarek, które są wsparciem w wielu codziennych czynnościach warsztatowych. Inwestycja w wysokiej jakości kompresor pozwala wykonać większość obowiązków szybciej i efektywniej. Dzisiaj przyjrzymy się korzyściom z zakupu wysokiej jakości sprężarki do warsztatu.

Dlaczego warto wybrać wysokiej jakości sprężarkę do warsztatu?

Inwestycja w wysokiej jakości sprężarkę tłokową do warsztatu może przynieść wiele korzyści, które przekładają się na efektywność pracy, oszczędności w zakresie środków finansowych oraz długoterminową sprawność sprzętu. Często bowiem wybierając tańsze sprzęty, narażamy się na ich niepoprawne działanie, wysoką awaryjność i szybką utratę sprawności. Dlaczego warto stawiać na wysokiej jakości sprężarki tłokowe?

Cicha praca i wygoda podczas wykonywania obowiązków

Dobre sprężarki tłokowe są projektowane w taki sposób, by ograniczyć emisję hałasu. To rozwiązanie, przynoszące zalety nie tylko w obszarze ekologii, ale również w zakresie komfortu pracy w warsztacie. Długotrwałe narażanie się na hałas, może prowadzić do pogorszenia sprawności narządu słuchu i sprawia, że wykonywanie swoich codziennych obowiązków jest mniej przyjemne. W sytuacji, w której sprężarka tłokowa pracuje głośno ze względu na swoją moc, można zastosować w niej dodatkowo maty wyciszające czy reduktory. Ciche działanie sprężarki to klucz do sukcesu!

Zwiększona efektywność pracy

Prawidłowo zaprojektowane sprężarki tłokowe zapewniają większą wydajność pracy. Mogą pracować przez dłuższy czas bez przegrzewania się – w cyklach ciągłych lub przerywanych w zależności od wybranego sprzętu i potrzeb konkretnego warsztatu. Takie urządzenia zapewniają stabilność ciśnienia powietrza i pozwalają na wykonanie różnego rodzaju prac znacznie szybciej niż w sytuacji, w której dysponuje się niewielką, przypadkowo wybraną sprężarką lub pracuje się bez niej.

Oszczędność energii

Wysokiej jakości sprężarki są energooszczędne i projektowane z myślą o środowisku naturalnym. To przekłada się nie tylko na niższe koszty, ale także możliwość poprawy wizerunku warsztatu i budowanie kontaktu ze społecznością klientów, którym bliska jest ekologia. W systemach ze sprężarkami tłokowymi można w łatwy sposób zastosować inne rozwiązania, ograniczające zużycie energii i wydatki. Wśród nich można wymienić:

  • odzysk ciepła ze sprężarek, które można wykorzystać gdzie indziej np. w innych obszarach pracy warsztatu czy po prostu do jego ogrzewania;
  • zaawansowane sterowniki regulujące ich pracę, zgodnie z zapotrzebowaniem zakładu;
  • układy regulacji częstotliwości, minimalizujące pracę na biegu jałowym, ograniczające cykle przełączeń i redukujące ciśnienie.

Trwałość i wydajność wyposażenia

Wysokiej jakości sprężarki tłokowe są zazwyczaj wykonane:

  • z dużą dokładnością – muszą przejść gruntowną kontrolę jakości, zanim wyruszą w drogę do klienta, a to przekłada się na ich niezawodność, mniejsze ryzyko awarii i ponadprzeciętną trwałość. Nawet w sytuacji, w której dojdzie do usterki sprzętu, ten łatwo będzie naprawić z pomocą części wymiennych i doświadczonego serwisu sprężarek;
  • z trwałych materiałów – do których zaliczamy m.in. stal nierdzewną, aluminium, żeliwo czy gumowe uszczelki. Te są odporne na tarcie, zmienne temperatury i wzmożoną pracę przez dłuższy czas;
  • na podstawie przemyślanych projektów – dobrze zaprojektowana konstrukcja zmniejsza konieczność częstych napraw i serwisowania. Sprężarki już na etapie założeń projektowych są przygotowywane do pełnienia określonej roli w warsztacie.

Gwarancja bezpieczeństwa

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków w pracy wymienia się:

  • nieodpowiedni stan sprzętu – czyli maszyn i urządzeń wykorzystywanych w czasie wykonywania obowiązków;
  • brak lub niewłaściwe posługiwanie się tzw. czynnikiem materialnym;
  • nieprawidłowe zachowanie pracownika.

Dużej części wypadków w pracy można uniknąć, odpowiednio dobierając sprzęt. Profesjonalne i wysokiej jakości sprężarki tłokowe posiadają:

  • specjalne rozwiązania konstrukcyjne, chroniące przed wypadkiem;
  • dodatkowe zabezpieczenia takie jak automatyczne wyłączanie się – w szczególności wyłączniki ciśnieniowe i termiczne;
  • zawory ciśnieniowe i zwrotne, filtry, separatory, reduktory ciśnienia, wskaźniki.

Oprócz tego zazwyczaj zamknięte są w wytrzymałej obudowie, która chroni przed kontaktem z jej ruchomymi częściami. W sprężarkach niskiej jakości, nieposiadających stosownej certyfikacji, sprowadzanych np. z Azji nierzadko ich nie znajdziemy.

Możliwość skorzystania z gwarancji

Decydując się na tanie sprężarki tłokowe z Azji, raczej nie można liczyć na respektowanie praw gwarancyjnych. Kiedy te się zepsują, zazwyczaj wyrzucamy je i kupujemy nowe, co w dłuższej perspektywie czasu nie jest opłacalnym działaniem. Możliwość skorzystania z gwarancji to szansa na naprawę sprzętu w razie awarii, a także pewna obietnica producenta związana z jego jakością.

Inwestycja w wysokiej jakości sprężarkę tłokową jest krokiem do zwiększenia efektywności, oszczędności i podniesienia poziomu bezpieczeństwa w warsztacie. Chociaż początkowo koszty zakupu takiej sprężarki wydają się wyższe, w praktyce szybko się zwracają. Sprężarka szybko się zwraca i pozwala zwiększyć wydajność pracy w warsztacie, a liczba jej zastosowań jest ogromna. Możesz wykorzystywać ją do najróżniejszych czynności – od pompowania opon po zasilanie narzędzi pneumatycznych.