Łożyska toczne to najprostszy rodzaj łożyska, które możemy spotkać w przemyśle. Jego budowa również jest prosta i składa się z trzech rodzajów elementów. W środku znajdziemy zestaw kulek zabudowanych w koszyczku, który znajduje się między bieżnią zewnętrzną a wewnętrzną. Bieżnia zewnętrzna to powierzchnia cylindryczna za pomocą której montujemy łożysko do oprawy maszyny. Bieżnia wewnętrzna z kulkami to element, który bezpośrednio współpracuje z wałkiem obrotowym. Łożyska kulkowe stosuje się głównie do: małych i zwartych konstrukcji, maszynach gdzie często występuje zatrzymanie i ponowny rozruch, w maszynach gdzie często występuje zmiana prędkości obrotowej wałów, w maszynach o dużym obciążeniu spoczynkowym. Są one jak widać bardzo powszechnie używane, ale warto pamiętać, że posiadają swoje zalety oraz wady.

Wady i zalety łożysk tocznych

Największymi zaletami łożysk tocznych są:

1. Łożyska kulkowe generują małe ilości ciepła, dzięki czemu współpracujące części wykazują mniejsze odkształcenia oraz nie ma potrzeby inwestować w drogie systemu odprowadzania ciepła w maszynie.
2. Niskie opory tarcia. Dzięki tej zalecie, każda maszyna w której zdecydujemy się użyć łożyska kulkowego, będzie pracować na większej wydajności oraz sprawności.
3. Łożyska toczne są bezobsługowe. Nie wymagają one nastawienia, specjalnego montażu lub okresowego smarowania
4. Są stabilne przy każdej prędkości obrotowej, nawet w niskim jej zakresie

Największymi wadami łożysk tocznych są:

1. Maja otwarta budowę, przez co są bardziej narażone na zabrudzenia. Z tego powodu przy trudnych warunkach pracy powinny być one okresowo czyszczone.
2. Łożyska kulkowe poprzez swoją prostą budowę mogą generować drgania. Brak im tłumików drgań oraz innych zdolności tłumiących
3. Łożyska kulkowe generują znaczne obciążenia dynamiczne. Są one szczególnie wysokie w przypadku wysokich prędkości obrotowych.
4. Łożyska kulkowe posiadają mniejszą żywotność i łatwo ulegają uszkodzeniu poprzez otwartą zabudowę, do której może dostać się zanieczyszczenie.