Przekąski mogą przybierać różne formy. Zazwyczaj są to jednak drobne, słodkie lub słone produkty, które z łatwością można chrupać podczas pracy lub wieczornego oglądania telewizji.

Do najpopularniejszych przekąsek od lat należy popcorn, który zdobył miliony zwolenników na całym świecie. Skąd się tak w ogóle wziął, czy warto go jeść, ile kcal ma popcorn oraz jak smakuje w różnych zakątkach świata? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Długowieczna tradycja przekąski

Choć wszyscy kojarzą popcorn głównie z rozkwitem kinematografii, tak naprawdę przekąska ta pochodzi ze znacznie odleglejszych czasów. Po raz pierwszy pojawiła się w Meksyku. Choć pisane źródła na jej temat pochodzą dopiero z XIX wieku, według tradycji popcorn był tu jedzony jeszcze długo przed nastaniem naszej ery.

Jak się robi popcorn?

Popcorn to tak naprawdę ziarna kukurydzy, które poddano działaniu wysokiej temperatury, a następnie drastycznemu obniżeniu ciśnienia. Powoduje to, że nasiona pęcznieją, a później pękają.

Sama w sobie kukurydza jest dość zdrowa. Największym problemem popcornu są jednak dodatki, które sprawiają, że jego wartość energetyczna potrafi przekroczyć 500 kcal przy 100 gramach produktu.

Dodatki mogą być różne. W Europie najczęściej jada się popcorn z solą, w USA przeważa wersja z masłem lub toffi, a w Meksyku dodaje się do niego pikantne przyprawy.